Акція AvaHost.UA
Швидкість завантаження сторінок сайту — на що впливає і як виміряти

Коли мова заходить про оптимізацію сайту, то багато вебмастера відразу починають думати про SEO. Однак оптимізація може бути не тільки пошукової, але і технічної (в цьому випадку вона буде покращувати різні технічні показники роботи сайту). До одним з основних технічних показників роботи відносять швидкість завантаження сторінок.

Під швидкістю завантаження зазвичай мають на увазі не швидкість як таку, а час, що вимагається сторінці сайту для повного завантаження в браузері користувача. Залежність дуже проста — чим менше час, тим вище швидкість завантаження (і навпаки). Залежати даний показник може від самих різних чинників. По-перше, від параметрів самого сайту. Сюди можна віднести загальний обсяг сторінки в кілобайтах, загальне число підвантажуваних файлів різних форматів, обсяг графічного контенту і число графічних файлів (графіка вантажиться довше всього), кількість Java-скриптів, загальна кількість запитів до бази даних і т.д. По-друге, від зовнішніх факторів. Сюди можна віднести всі фактори, не пов’язані з безпосередньою роботою сайту. Наприклад, параметри хостингу (швидкість роботи, навантаженість, віддаленість), параметри клієнта (віддаленість, який використовується браузер). Наприклад, якщо ви використовуєте поганий хостинг, а відвідувач переглядає сайт з застарілого браузера, то, зі зрозумілих причин, швидкість завантаження сторінок буде не дуже високою.

На що ж впливає швидкість завантаження?
Перше — це відношення до сайту пошукових систем. Найбільші пошукові системи в своїх рекомендаціях для вебмайстрів не раз заявляли про те, що час, протягом якого вантажиться сторінка сайту, має значення при її ранжируванні. Зрозуміло, що швидкість завантаження не робить такого ж великого впливу на результати видачі, як вміст тега Title, щільність ключів і т.д. Однак якщо сторінка вантажиться дуже повільно, то алгоритми пошукових систем напевно витіснять її за межі ТОПу (за умови, що вона там до цього перебувала). Крім того, швидкість завантаження сторінок безпосередньо впливає на ставлення звичайних користувачів до вашого сайту — може покращувати або погіршувати юзабіліті і поведінкові чинники. Ситуації перша — сторінки вантажаться швидко. В цьому випадку відвідувачі не відчувають дискомфорту при перегляді сайту, можуть швидко переміщатися від однієї сторінки до іншої і без особливих проблем користуватися всіма доступними функціоналом. В результаті збільшується загальна кількість переглянутих сторінок, час знаходження на сайті, зменшується показник відмов. Ситуація друга — сторінки вантажаться повільно. В цьому випадку відвідувачі відчувають дискомфорт через тривале очікування завершення завантаження сторінки. Багатьом це набридає. І вони просто йдуть з сайту, тим самим погіршуючи поведінкові фактори (зменшується кількість переглянутих сторінок, збільшується показник відмов).

Дізнатися про те, як швидко вантажаться сторінки вашого ресурсу, можна кількома способами. В першу чергу, рекомендуємо вам заглянути в «Інструменти для Вебмастеров» від пошуковика Google. У розділі «Експериментальні функції» виберіть пункт «Ефективність сайту». Тут буде вказано, скільки приблизно часу йде на завантаження кожної сторінки. Також буде написано про те, повільно це або швидко.

Наступний спосіб — це використання різних онлайн-сервісів. Як перший приклад ми візьмемо сервіс http://tools.pingdom.com/fpt/. Тут все влаштовано досить просто. У верхній частині сторінки розташовується велике вікно для введення URL-адреси. Відразу під ним знаходиться невелика кнопка додаткових опцій. Тут можна вибрати формат тестування (публічне чи приховане), а також місто, з якого буде вимірюватися швидкість. Саме тестування почнеться після натискання на кнопку «Test Now». В основних результатах аналізу ви побачите час завантаження сторінки в секундах, розмір в кілобайтах, число запитів і оцінку за 100-бальною шкалою. Трохи нижче розташовується таблиця з висновком всіх підвантажуваних на сторінку файлів (PHP, JavaScript, CSS, графіка і т.д.). Для кожного файлу вказано його розмір і час завантаження.

Другий сервіс для перевірки швидкості завантаження — це PageSpeed ​​Insights. Він є правонаступником відомого плагіна для для Firefox під назвою PageSpeed. Однак при використанні онлайн-сервісу вам не потрібно буде встановлювати браузер і сам плагін. Просто зайдіть ось на цю сторінку — http://developers.google.com/speed/pagespeed/insights, вбийте URL-адресу потрібного ресурсу в спеціальне поле і натисніть «Аналізувати». Результати аналізу будуть розділені на 2 частини — для мобільних телефонів і стаціонарних ПК. Однак в обох випадках аналізовані пункти будуть однаковими. Спочатку оцінюється швидкість (в самому верху виводиться оцінка за 100-бальною шкалою). Поруч зі знаком оклику в червоному квадраті описано те, що вам потрібно виправити обов’язково, наприклад, видалити якісь скрипти або оптимізувати графічні файли. Поруч зі знаком оклику в помаранчевому квадраті описані ті недоліки, які рекомендується виправити, наприклад, включити кеш, стиск, оптимізувати CSS. Поруч із зеленим квадратиком описано те, що вже виконано, наприклад, оптимізовані скрипти, HTML, графіка. На цьому аналіз швидкості завантаження закінчено. Як невеликий бонус в самому низу сторінки розташовуються результати аналізу юзабіліті. Оцінка юзабіліті також відбувається за 100-бальною шкалою.