Акція AvaHost.UA




Як замовити створення інтернет сайту. Що треба знати замовнику.

Ви збираєтесь замовити розробку свого інтернет сайту? Вам доведеться вирішувати питання доменного імені та хостингу. Враховуючи те, що хостинг буває платним, при розрахунку вартості розробки та підтримки сайту слід врахувати вартість доменного імені та хостингу.
Часто трапляється така ситуація. Веб-майстер пропонує вам зробити сайт безкоштовно чи дешево або каже, що може розробити сайт на тій чи іншій технології. Замовник може бути не обізнаним у питаннях вибору технології, керуватися лише мотивами економії і згодитися, довіряючи розробникові. А потім може стикнутися з проблемою хостингу, за який, як виявиться пізніше, треба буде платити. Тому варто розібрати усі ці питання наперед.

Підводні камінці «вигідних» варіантів
Чому розробник пропонує зробити сайт безкоштовно?
Є кілька версій:
• Йому треба сайт для портфоліо
• Він планує надалі брати гроші за підтримку
• Він вчиться робити сайти і йому треба досвід
• Це ваш добрий знайомий, який просто хоче допомогти
Чому розробник «диктує» використання своїх технології?
• Він пропонує зробити сайт на тому, що він вже вміє
• Він хоче освоїти нову для себе технологію
• Він хоче «продати» готове рішення, яке з якоїсь причини в нього є
В усіх цих випадках ви можете отримати користь від пропозиції, якщо врахуєте наші поради, причому незалежно від того, розроблено вже сайт чи його розробка лише планується.
Якщо ви не бажаєте, щоб на вашому проекті навчалися, виясніть, чи є в арсеналі розробника сайти з використанням пропонованих технологій. Будь-яка пропозиція розробника може бути вигідною вам.

Що варто вияснити обов’язково
Яким буде доменне ім’я сайту? Як надалі оплачувати його?
У вас особисто або у вашої надійної людини має бути доступ до керування доменним іменем. Пам’ятайте: розробникові з якоїсь причини вигідно зробити для вас сайт, а далі йому може бути зовсім не цікаво стежити за тим, щоб ваш ресурс був доступним і безперебійним в роботі. Все дуже змінюється, навіть якщо це ваш надійний друг, добийтеся, щоб у вас був доступ до керування доменом. Усі інші варто ретельно перевіряти. Буває досить зручно, коли реєстратором доменного імені виступає хостер. Важливо, щоб у вас був доступ до панелі керування доменом, в реєстраційних даних має бути ваша електронна адреса, ви особисто повинні мати можливість змінити пароль. І, оскільки ви є власником сайту, вам потрібно хоча б поверхово розбиратися в тому, як оплатити доменне ім’я та як змінити IP сервера для нього. Переконайтеся, що ви маєте про це базові поняття, вимагайте від розробника відповідного навчання. Будьте готові до того, що після розробки сайту ви можете залишитися наодинці з вашим сайтом.

На якому хостингу буде сайт?
Пам’ятайте, найлегше знайти хостинг для php+mysql+ UNIX-платформа. Причому php останніх версій. PHP – це мова програмування, mysql – це тип системи керування базою даних, UNIX – це найрозповсюджена операційна система. Якщо ваш сайт буде таким, то проблем з хостингом не виникне.

На чому розроблено сайт?
Запитайте розробника, чи буде ваш сайт на php+mysql+ UNIX-платформі, чи остання версія php використовується. Якщо це не так, виясніть, з чим пов’язано і більш детально зупиніться на питанні хостингу.
Отримайте відповідь на запитання:
• Мова програмування та версія: php («пі-ейч-пі»), останньою версією можна вважати версію, вищу ніж 5.3.х.
• Система керування базою даних: mysql («май-ск’ю-ель») чи інші?
• Операційна система: Unux чи Windows («юнікс чи віндоуз»)
• Яку систему керування контентом (cms) використано:
o Безкоштовну (назва)
o Комерційну (назва, вартість ліцензії на рік, як продовжити ліцензію)
o Самописну (вимагайте, щоб у неї був відкритий код або отримайте гарантію, що розробник підтримуватиме її надалі та виясніть, на який умовах)
§ На якому фреймфорку
§ Без фреймворка
Cms («це-ем-ес») – це основа, на якій розробляються сайти, яка має адміністративну частину, щоб керувати контентом. Є готові, і це цілком нормально, оскільки економить і кошти, і час розробки.
Фреймворк – це середовище розробки, основа для створення cms вашого сайту.

Можливий також варіант сайту без cms: у такому випадку за будь-якою зміною тексту чи зображень на сайті вам доведеться звертатися до розробника.
Найвідоміші безкоштовні cms:
• Joomla («Джумла»)
• WordPress («Вордпрес»)
• Drupal («Друпал»)
Найвідоміші комерційні cms:
• 1С-Бітрікс
• UMI.CMS («Юмі це-ем-ес»)
Для комерційних вимоги до хостингу серйозніші, крім того вони платні.
Усі ці дані ви маєте назвати хостеру, щоб уточити, чи зможе підтримувати він такий сайт.

Не все безкоштовне найкраще
Ви бажаєте, щоб ваш сайт відкривався швидко, щоб він завжди був доступним? Це ж само собою, — відповість кожен. Але трапляються прикрі випадки. Наприклад, сайт працює повільно, розробник пояснює замовникові, то це ж не проблеми розробника, а така робота хостингу, з ним і розбирайтеся. Як може розібратися з такими проблемами замовник, який нічого в цьому не смислить? Ніяк і це нормально. А розробник вже отримав свої гроші і нічого більше не гарантує, навіть пункти відповідні з договору і Технічного завдання наведе. Аби замовникові не потрапити в таку ситуацію і не бути в ній безпорадним, даємо кілька важливих порад.

Безкоштовний хостинг варто обирати у випадку, якщо:
• Ви плануєте сайт акції, промо-сайт, розрахований на короткий термін, наприклад, на кілька місяців
• Ви готові до того, що ваш сайт через рік-два зникне
• Ви готові до чиєїсь реклами на своєму сайті
• Ви готові у майбутньому платити за послуги хостингу
Справа у тому, що безкоштовний хостинг – це чиясь акція, чийсь бізнес, який:
• Може зникнути
• Створено для реклами основних платних послуг
• Пізніше планує стати платним
Якщо розробник пропонує розмістити ваш сайт на своєму хостингу, пам’ятайте, що:
• Його хостинг може колись зникнути
• Розробник перестане його підтримувати
• Розробник пізніше стане брати за нього плату

Обираючи хостинг знайте: його можна й змінити, якщо ви будете мати доступ до доменного імені та до поточного хостингу.
Домене ім’я
Доменне ім’я – це назва сайту, яку вводитимуть в адресний рядок аби перейти на ваш сайт.
Перед розробкою сайту оберіть ім’я сайту та переконайтеся, що воно зареєстроване на вас. Тобто, ви самостійно зможете його оплатити через рік. Тому що як правило ця послуга оплачується лише на рік. Перша оплата може бути включена у вартість розробки, але саме замовникові далі користуватися своїм сайтом.
Бажано, щоб доменне ім’я було другого рівня. Ваша_назва.com.ua, Ваша_назва.net і т.п. Після вашого імені йде доменна зона (перший рівень).
Перелік основних доменних зон:
.com.ua
.kiev.ua
.net
.укр
.ua*
* Можливий лише у випадку наявності у вас зареєстрованої торгової марки з іменем, що чітко відповідає вашій назві домена.
Бажано, щоб ваш сайт не називався так: ваша_назва.чиясь_назва.доменна_зона

Хостинг
Уточніть у розробника, який хостинг та який його пакет він вважає оптимальним для свого сайту. Скільки коштуватиме послуга хостингу на рік чи на місяць.
Хостинг – це фізичне розміщення сайту, хостер – постачальник послуг хостингу.
Надійність хостингу визначається його авторитетом та стабільністю, а також стабільною роботою служби підтримки. Попросіть у розробника адресу сайту хостингу, особисто зв’яжіться зі службою підтримки та уточніть, чи підтримує хостинг обрані для розробки сайту технології.

Зв’язок доменного імені та хостингу
Аби ваш домен залишився з вами, як говорилося вище, ви повинні мати доступ до керування ним. Доступ можна давати розробникові, якому довіряєте, але він має бути у вас. За необхідності можна змінити пароль, дати доступ іншому розробникові.
Зв’язок із хостингом забезпечується шляхом прив’язки доменного імені до IP сервера. Сервер – це диск, на якому фізично розміщено файли вашого сайту, а IP – це адреса, шлях до цього диску. Інколи навіть в межах одного хостингу сайт переміщують на інший сервер і тоді постає необхідність прописати інший IP. Якщо ви вирішите змінити хостинг, сайт треба буде перенести на інший сервер, а для доменного імені прописати інший IP. IP можна уточнити у хостера.
Доступ до хостингу у вас теж має бути. Туди входить:
• Доступ до панелі керування хостингом
• Доступ по FTP
• Доступ до керування базою даних
Останні пункти можуть бути отримані через доступ до панелі керування.
У вас має бути ця інформація, аби ви мали можливість дати її іншому розробникові.